Bielo-čierna technika
Kompletný sortiment produktov firmy Ammo Mig Jimenez si môžete kúpiť v PROSPEKTORE, ktorý je zároveň oficiálnym distribútorom tejto značky na Slovensko. Pokiaľ sa poponáhľate stihnete to do Vianoc, stačí, aby ste klikli na obrázok nižšie.
S bielo-čiernou technikou som sa prvýkrát stretol približne pred tromi rokmi, a to prostredníctvom špičkového modelára Martina Kováča, ktorý touto technikou robil svoj model v mierke 1:72. Model som osobne videl na súťaži v Nitre a pôsobil veľmi efektne. Vtedy som tomu nevenoval väčšiu pozornosť. Ako išiel čas, na oči sa mi čoraz častejšie dostávali modely španielskej modelárskej hviezdy – Joseho Luisa Lopeza Ruiza, ktorý má najväčšie zásluhy na spropagovaní tejto netradičnej techniky. Keď jeho „patent“ uviedol na trh Mig Jimenez v podobe sady farieb, rozhodol som sa vyskúšať ho tiež.
Modely Joseho Luza Lopeza Ruiza
V čom spočíva táto technika?
Podobne ako pri modulácii, aj táto technika je o svetle a tieňoch. Rozdiel je v tom, že základ modelu je nastriekaný v tmavej farbe (pozor nie úplne čiernej!) a postupne naň pridávate svetlá, až po úplne bielu. Model je tak veľmi kontrastný a svoju jedinečnosť si zachováva aj po nástreku kamuflážnej farby. Postup je veľmi jednoduchý, poďme si popísať jednotlivé kroky.
Sada farieb obsahuje všetky farby, rovnako tak návod krok za krokom, ako má modelár postupovať
Na test som si vybral starý, odfarbený model T-34
Krok 1 - nástrek tmavej základnej farby, pozor nie úplne čiernej!!!
Krok 2 - postupné zosvetľlovane vybraných miest. Od začiatku musíte postupovať logicky.
Krok 3 - ďalší stupeň svetla namiešaný z bielej a čiernej v pomere 1:1
Krok 4 - až sa nakoniec dostaneme ku zosvetľovaniu bielou farbou
Krok 5 - naznačenie patiny, v tomto prípade odrenín. Výrobca odporúča znázorniť aj stekance špiny, ja som sa pre tento krok nerozhodol.
V ďalšej časti sa budem venovať nástreku kamuflážnej farby spolu s produktom transparátor, ktorý je súčasťou tejto sady. Sám som zvedavý ako môj prvý pokus s tuto technikou dopadne.