eastmodels.sk
eastmodels.sk

EastModels Challenge 2024, Liptovský Hrádok (SK)

10.08.2024
#

Nasledujúca udalosť

EastModels Challenge 2024, Liptovský Hrádok (SK)

10.08.2024

EastModels Challenge 2024 - 20 dní do súťaže!

Pridaný 21.07.2024 | autor Ján Moravčík

zoznam sponzorov a partnerov aktualizovaný 2. júla 2024

EastModels Challenge 2024 sa uskutoční v dňoch 10.-11. augusta 2024 v Komunitnom športovom centre v Liptovskom Hrádku, Hradná 342, 033 01 Liptovský Hrádok

Propozície súťaže

Registrácia Back to Basics workshop pre deti

Internetová registrácia

/aktívna do 07.08.2024 do 20:00 hod./

21. júl 2024 ... Ján Moravčík ... Slovensko tohto roku zažíva jedno veľké výročie, a to 80 rokov od Slovenského národného povstania (ďalej len SNP). Pri tejto prežitosti v spolupráci s členmi organizátorského tímu Panzershow (konkrétne Láďo Vallo) aktuálne prebieha výroba originálnych ocenení. V tomto prípade sa jedná skutočne o originály, pretože základnú surovinu na ich výrobu sme si boli sami vykopať v nedeľu, deň po súťaží Panzershow v okolí obce Návsí. Viac o lokalite sa môžete dočítať TU.

(hľadanie artefaktov sa uskutočnilo v Českej republike, kde je zákon o detektorovaní výrazne odlišný ako na Slovensku. U nás je dektorovanie považované za trestný čin)

Jedná sa o autentické črepiny leteckých bômb, ktoré sú upravené to prekrásnych ocenení, ktoré čakajú na dvoch majiteľov.

Proces výroby v sebe zahŕňa dôkladné očistenie od nečistôt a hrdze. Celý tento servis pre nás zabezpečuje Ladislav Vallo.

Po ich ošetrení budú umiestnené na podstavce a zabojovať o ne môže modelári, ktorí na súťaži odprezentujú modely zapojené do SNP.

Ilustračné foto

Žároveň nám organizátori Panzershow venovali do súťaže ich jedinečné ocenenia. Ďakujeme!

Čas beží ako voda a s ňou sa tiež skracuje čas, ktorý je k dispozícii na internetové prihlasovanie modelov. V spolupráci s Janom Merhautom (IPMS GT CUP CZE) pripravujeme všetkých súťažiacich obrovské prekvapenie, o ktorom vás budeme informovať na konci tohto mesiaca. Preto všetkých vyzývame k registrácii modelov a zapojenia sa do súťaže. Internetová registrácia je aktívna. Stačí kliknúť TU alebo na odkaz v hlavičke tohto článku. Iba pripomeniem, že modely, ktoré súťažili na minulých ročníkoch súťaže (ex Bulldog fest) môžu na EastModels Challenge súťažiť.

17. júl 2024 ... Ján Moravčík ... do EastModels Challenge 2024, premiérového ročníka medzinárodnej súťaže (prívlastok medzinárodná jej prislúcha právom, pretože už dnes máme nahlásených spolu so slovenskými modelármi ďalších osem národností), ktorá sa uskutoční v Liptovskom Hrádku zostáva už niečo menej ako štyri týždne. Iba pripomeniem, že elektronická registráca je aktívna. Stačí kliknúť TU aleo využiť odkaz v hlavičke tohto článku. 

Kto bol na poslednom ročníku súťaže Bulldog fest, ktorá sa uskutočnila v roku 2021 ten vie, že v Liptovskom Hrádku je oproti ostatným súťažiam mierne odlišný, resp. rýchlejší spôsob odovzdávania cien. 

Slávnostné vyhodnotenie sa bude týkať len hlavných cien a to sú tieto štyri:

  • Pohár riaditeľa ZŠ s MŠ Hradná za najlepší mládežnícky model
  • Memoriál Ivana Palenčára za najlepší model československej techniky (lietadlo aj bojová technika)
  • Memoriál Ivana Klauča za najlepší papierový model súťaže
  • Best of Show EastModels Challenge Trophy - pohár pre najlepší plastikový model súťaže

Ocenenia v štandardných kategóriách sa budú vydávať na základe opečiatkovaného lístka, s ktorým si prídu modelári medailu vyzdvihnúť. Hlavný dôvod je ten, že chceme celý tento proces urýchliť. Klubové ceny sa budú prikladať k modelom priamo na stoloch. Medaile aj poháre už máme a sú skutočne nádherné!

12. júl 2024 ... Ján Moravčík ... dnešným dňom spúšťame internetovú registráciu modelov na EastModels Challenge 2024. Touto cesto by sme chceli poďakovať členom MK Šumperk, ktorí túto celú časť technicky zabezpečili. Registrácia bude aktívna do stredy 7. augusta do 20:00. Iba pripomeniem, že registrovať modely cez internet šetrí váš aj náš čas. Navyše internetová registrácia je spoplatnená čiastkou 5 eur, na mieste je to 10 eur! Tešíme sa na vaše práce a spoločné stretnutie u nás. 

11. júl 2024 ... Ján Moravčík ... každým dňom sme bližšie a bližšie k termínu našej modelárskej súťaže. Veci začínajú nadobúdať reálne rozmery a jednu z nadôležitejších vecí, ktorú sme mali na našom zozname môžeme označiť ako vybavenú. Sú to medaile, ktoré sme sa rozhodli poňať trochu netradične. 

Od začiatku, ako som s organizovaním modelárskych súťaží začal (bolo to presne pred sedemnástimi rokmi), som si "potrpel" na tom, aby si modelári z Liptovského Hrádku odniesli niečo, na čo si budú dlho pamäťať. Veľkú časť finančných prostriedkov sme preto investovali do originálnych ocenení. Inak tomu nie je ani teraz, v novej etape súťaže.

Grafický vizuál pripravil člen usporiadateľského tímu Vojto Mitura a mali sme ho k dispozícií už pred niekoľkými mesiacmi. Kým sme všetky veci odkonzultovali, doladili, ubehol nejaký čas a dnes sa môžeme konečne tešiť z výsledku. Dovoľte mi predstaviť vám medailu premiérového ročníka EastModels Challenge 2024, ktorá čaká na svojich majiteľov.

9. júl 2024 ... Ján Moravčík ... spustili sme elektronickú registráciu na workshop Back To Basics pre deti. Všetko podstatné sa dozviete, keď kliknete na obrázok nižšie. 

7. júl 2024 ... Ján Moravčík ... máte v pláne prísť na našu súťaž a neviete čo na Liptove navštíviť? Kliknite na obrázok nižšie, dozviete sa všetko podstatné.

 

5. júl 2024 ... Ján Moravčík ... ak sledujete tento článok, isto už viete, že EastModels Challenge 2024 sa uskutoční v prekrásnych, mimoriadne atraktívnych priestoroch Športového komunitného centra v Liptovskom Hrádku. Pre lepšiu predstavu sme vám exteriér a interiér natočili z dronu a zostrihali do krátkeho videa. 

2. júl 2024 ... Ján Moravčík ... pred pár dňami sme informovali, že EMC 2024 by nebolo možné zrealizovať bez finančnej podpory Milana Smika. Viac o Milanovi sa dozviete TU. 

Organizátorský tím ide do finále. Dnes vám prinášame zoznam predajcov, ktorí budú na EastModels Challenge 2024 so svojim predajným stánkom. Prihlásených ich je až 26!

18. jún 2024 ... Ján Moravčík ... ako som spomínal v poslednej aktualizácii, v nedeľu sa v sprievodnom programe súťaže predstaví Michał Wisniewski (majiteľ firmy MODELLERS WORLD) s témou „50 Shades of Mud“. Nižšie nájdete grafiku, ktorej autorom je člen organizačného tímu EMC 2024 Vojto Mitura. 

16. jún 2024 ... Ján Moravčík ... do súťaže zostávajú presne dva mesiace. Spracovali sme propozície, kde nájdete všetky dôležité informácie. Stačí, keď kliknete TU alebo na odkaz v hlavičke tohto článku. 

Aktuálne finišujeme sprievodný program a zoznam predajcov. Práve predajcovia prejavili o toto podujatie veľmi veľký záujem a v predbežnom zozname ich je aktuálne viac ako 20! Počas týždňa som absolvoval stretnutie s primátorom mesta Liptovský Hrádok Mgr. Branislavom Trégerom, PhD., ktoré malo veľmi pozitívny výsledok. 

Rovnako tak som sa stretol s Milanom Smikom jednou z najdôležitejších osôb tohto ročníka. O Milanovi pripravujem samostatný článok, v ktorom jeho osobu predstavím podrobnejšie. Do sprievodného programu nám pribudol ďalší workshop, ktorý predvedie Michał Wisniewski (majiteľ firmy MODELLERS WORLD) s mimoriadne atraktívnou témou „50 Shades of Mud“. Grafika sa aktuálne pripravuje a v najbližších dňoch bude zverejnená.

Touto cestou by som chcel poďakovať redakcii mesačníka Modelář za uverejnenie plagátu nášho podujatia. 

7. jún 2024 ... Ján Moravčík ... rok 2008, do Liptovského Hrádku na druhý ročník súťaže Bulldog fest prichádza Martin Kováč. Mladý modelár, ktorý ma od začiatku prekvapuje svojou húževnatosťou, kreativitou a odvahou tvoriť netradičné modely. Nie vždy na modelárskych fórach dostane pochvalu, no ani to ho neodrádza isť si vlastným smerom. Vie, že to je tak správne.

Dnes, o šestnásť rokov neskôr, je veľa vecí inak. Ten istý Martin má na svojom YouTube viac ako 360 000 odberateľov a pre mňa a mnoho iných je najlepším modelárom bojovej techniky (a nielen tej) na svete. Niečo sa ale nezmenilo, vo vnútri je to stále ten istý chlapec, na ktorého si pamätám a som vďačný, že aj on je súčasťou histórie modelárskych súťaží v Liptovskom Hrádku.

Je nám obrovským potešením oznámiť vám, že sa Martin „Night Shift“ Kováč osobne zúčastní súťaže EastModels Challenge 2024 v Liptovskom Hrádku. Počas podujatia budete môcť vidieť jeho fantastické modely naživo a v sobotu (10. augusta) v čase od 13:30 – 14:30 s ním prebehne mimoriadne zaujímavá diskusia. Všetkých srdečne pozývame!

3. jún 2024 ... Ján Moravčík ... do súťaže nám zostáva presne 10 týždňov. Je ideálny čas predstaviť hlavné body sprievodného programu podujatia. S veľkým potešením a radosťou vám chcem v mene celého organizátorského tímu EMC 2024 oznámiť, že pozvanie od nás prijali a v Liptovskom Hrádku sa s workshopom predstavia bratia Lustigovci z Nemecka. Bernhard a Rainer majú pre modelárov a návštevníkov pripravenú svoju show! Základné údaje nájdete v plagáte nižšie.

A to nie je všetko! V piatok oznámime meno ďalšieho hosťa. Je to osoba, ktorú poznám dlhé roky a je úzko spätá so mnou a s históriou modelárskych súťaží v Liptovskom Hrádku. Možno tušíte o koho ide, ale ešte si počkajte na potvrdenie tohto mena, bude to špičková zostava!

20. máj 2024 ... Ján Moravčík ... v akých súťažných kategóriách sa budete môcť v auguste v Liptovskom Hrádku na súťaži EastModels Challenge 2024 prezentovať? Zoznam vám prinášame nižšie. 

 

Súťažné kategórie EastModels Challenge 2024:

Seniori

A1 Lietadlá vrtuľové 1:72 / Aircraft propeller 1:72

A2 Lietadlá vrtuľové 1:48 / Aircraft propeller 1:48

A3 Lietadlá prúdové 1:72 / Jet aircraft 1:72

A4 Lietadlá prúdové 1:48 / Jet aircraft 1:48

A5 Lietadlá 1:32 / Aircraft propeller + jet 1:32

B1 Bojová technika pásová 1:35 / AFV tracked 1:35

B2 Bojová technika kolesová 1:35 / AFV wheeled 1:35

B3 Bojová technika pásová 1:72 / AFV tracked 1:72

B4 Bojová technika kolesová 1:72 / AFV wheeled 1:72

B5 Bojová technika 1:48 / AFV 1:48

C1 Figúrky /Bez rozdielu mierky / Figures (All scales)

C2 Busty /Bez rozdielu mierky / Busts (All scales)

C3 Diorámy a vignety 1:72 /  Dioramas and vignettes 1:72

C4 Diorámy a vignety 1:48, 1:35 / Dioramas and vignettes 1:48, 1:35

C5 Vrtuľníky (Bez rozdielu mierky) / Helicopters (All scales)

C6 Ponorky, lode (Bez rozdielu mierky) / Submarines and ships (All scales)

C7 Sci-fi (Bez rozdielu mierky) / Sci-fi (All scales)

C8 Ostatné (to čo sa nikam nezmestilo) (Bez rozdielu mierky) / Others (All scales)

 

GT cup 2024

GT1 Civilné vozidlá / Civilian vehicles

GT2 Závodné vozidlá / Sports vehicles

GT3 Motocykle / Motorcycles

GT4 Civilná ťažká technika / Civilian heavy equipment

GT 5 Masters / Masters

 

Papierové modely

P1 Civilná pozemná technika / Civilian vehicles

P2 Bojová pozemná technika / AFV

P3 Železničná technika / Railway equipment

P4 Letecká a kozmická technika / Aviation and space equipment

P5 Architektúra / Architecture

P6 Lode / Ships

P7 Ostatné (figúrky, minibox...) / Others (figures, minibox)

 

Žiaci /do 11,99 rokov/

JZ1 Lietadla, vrtuľníky 1:72 / Aircraft and helicopters 1:72

Z2 Lietadla, vrtuľníky 1:48, 1:35 / Aircraft and helicopters 1:48, 1:35

JZ3 Bojová technika 1:72 / AFV 1:72

JZ4 Bojová technika 1:48, 1:35 / AFV 1:48, 1:35

Z5 Ostatné (to čo sa nikam nezmestilo) /Bez rozdielu mierky / Others (All scales)

 

Juniori /do 17,99 rokov/

JJ1 Lietadla, vrtuľníky 1:72 / Aircraft and helicopters 1:72

J2 Lietadla, vrtuľníky 1:48, 1:35 / Aircraft and helicopters 1:48, 1:35

JJ3 Bojová technika 1:72 / AFV 1:72

JJ4 Bojová technika 1:48, 1:35 / AFV 1:48, 1:35

J5 Ostatné (to čo sa nikam nezmestilo) /Bez rozdielu mierky / Others (All scales)

 

9. máj 2024 ... Ján Moravčík ... aj napriek tomu, že sme sa nejaký čas v tomto príspevku neozvali, prípravy na prvý ročník našej súťaže stále prebiehajú. Aktuálne prinášame výzvu pre predajcov, ktorí majú záujem u nás predávať. Pozor, počet predajných miest je limitovaný! Registrácia potrvá do konca mája, aby sme mali dostatok priestoru nachystať všetko potrebné k maximálnej spokojnosti všetkých zúčastnených.

Každý, kto má záujem o predajné miesto, prosím, nech sa nahlási na email

moravcik1986@gmail.com

kde dostane všetky potrebné informácie.  

11. marec 2024 ... Ján Moravčík ... do projektu EastModels Challenge 2024 (ďalej len EMC) vstupuje opäť aj náš partner a môj priateľ Milan Smik, ktorý podporil posledný ročník Bulldog fest-u, ktorý sa uskutočnil v roku 2021. Vtedy po boku Miga Jimeneza vybral dva modely, ktorým odovzdal po 150 eur a finančne podporil organizáciu podujatia. Po zverejnení informácie o tom, že sa na Liptove opäť uskutoční modelárska akcia bolo prirodzené, že som sa s Milanom osobne stretol. Milan bol totižto v rokoch 2022 – 2023 silným podporovateľom myšlienky opätovnej realizácie modelárskej súťaže.

K spoločnému stretnutiu došlo pred pár týždňami, kde sme spoločne dohodli (okrem iného) aj to, že absolútny víťaz, majiteľ hlavnej ceny - EastModels Challenge Trophy získa k prestížnemu poháru aj 300 eur v hotovosti. O ďalších dohodách s Milanom vás budem priebežne informovať. Sledujte stránky, toto je len začiatok!

S Milanom a jeho dcérou počas súťaže Mosonshow 2023

25. február 2024 ... Ján Moravčík ... súčasťou sprievodného programu súťaže EastModels Challenge bude workshop pre deti nášho veľmi dobrého slovinského priateľa Bine Logara. S Binem sa osobne poznáme od našej prvej návštevy na súťaži Novogodišnji Kup v Belehrade, ktorej sme sa zúčastnili v roku 2017.

Už vtedy tam mal Bine svoj priestor, kde sa niekoľko hodín venoval mladým modelárom formou workshopu, počas ktorého zlepili, nafarbili a skompletizovali model. Z osobného rozhovoru som sa dozvedel, že Bine organizuje tieto aktivity už viac ako 20 rokov. V roku 2011 dokonca tento koníček ukázal deťom v Afrike.

Zdroj obrázka: https://btb-tutorials.com/about-us/

Kto ma pozná bližšie a dlhšie vie, že môj život je spätý s deťmi a pedagogikou. Od roku 2006 som pracoval ako vychovávateľ v CVČ Lienka. Práve v tomto čase sa v Liptovskom Hrádku obnovila tradícia organizovania modelárskych súťaží. Od roku 2018 opäť vediem v mojom meste modelársky krúžok, kde mám v tomto školskom roku zapísaných 27 mladých modelárov. Je to fantastické a ja pevne verím, že sú medzi nimi naši nasledovníci. Práve z týchto dôvodov mi mimoriadne záležalo na tom, aby Bine naše pozvanie do Liptovského Hrádku prijal. Podarilo sa! Viac informácií o kapacite workshopu a spôsobe prihlásenia sa už čoskoro. 

13. február 2024 ... Ján Moravčík ... keď sa pozriete na oficiálny plagát premiérového podujatia EastModels Challenge 2024, nenašli by ste tam presnú lokalizáciu súťaže. Nie je to chyba, ani naša nedôslednosť. Konkrétne miesto organizovania sme riešili s vedením mesta Liptovský Hrádok, a práve dnes došlo k úplnému uzavretiu tejto otázky. Súťaž EastModels Challenge 2024 sa uskutoční v Športovom komunitnom centre v Liptovskom Hrádku.

Zdroj obrázkov: www.liptovskyhradok.sk

Jedná sa o moderné športovisko, ktoré bude v auguste pretvorené na medzinárodnú modelársku súťaž s výstavným priestorom viac ako 800 m2.

Súčasťou centra je bar s občerstvením, okolo haly je viac ako 100 parkovacích miest, v tesnej blízkosti najlepšia reštaurácia v meste (LH Point) a objekt priamo susedí so základnou školou, kde sa nachádzajú atrakcie pre deti. 

Oproti priestorom kultúrneho domu bude viac priestoru pre predajcov a z čoho sa určite tešia najviac, tovar nemusia nosiť na poschodie. Takže priatelia, naplánujte si na víkend 10.-11. augusta 2024 voľno, zoberte so sebou manželky a deti a užite si okrem modelárskej súťaže krásy Liptova. 

31. december 2023 ... Ján Moravčík ... možno ste zaregistrovali, že v aktuálnom kalendári modelárskych súťaží, ktorý naša redakcia tvorí, sa v termíne 10.-11. augusta objavuje súťaž EastModels Challenge 2024. Spojitosť s názvom nášho portálu nie je vôbec náhodná.

Väčšina z vás určite vie, že v Liptovskom Hrádku sa v rokoch 2007 – 2021 konala súťaž Bulldog fest. Za týchto štrnásť rokov sa podarilo zorganizovať dvanásť ročníkov súťaže. Z malej regionálnej súťaže sa podujatie vypracovalo na silnú, medzinárodnú akciu, ktorú dvakrát navštívil Mig Jimenez a štatistika súťažných modelov sa v roku 2021 prehupla cez číslo 1000.

Po tomto ročníku som si povedal, že svoj cieľ na toto obdobie som si splnil a žiadne ďalšie plány som si nerobil. Navyše, posledný ročník súťaže sa konal v čase pandémie a už len fakt, že sa nám podarilo zorganizovať akciu takejto veľkosti a v interiéri, bol malý zázrak.

Pravdou však je, že po obnovení činnosti portálu EastModels v decembri 2022 a po pomerne aktívnom roku 2023, kedy som navštívil so svojim tímom osem modelárskych akcií v šiestich krajinách Európy, som opäť zatúžil zorganizovať niečo v mojom regióne. Premýšľanie to nebolo ťažké, pretože pomocnú ruku mi ponúkli Lukáš, Vojto, Pavel a Dano. Toto je základná zostava, ktorá bude samozrejme doplnená. Druhým faktorom, ktorý zohral podstatnú úlohu, či do toho ísť alebo nie, je skutočnosť, že počas všetkých dvanástich ročníkov súťaže Bulldog fest som mal silné zázemie vo vedení mesta Liptovský Hrádok a v našej domovskej organizácii Art štúdiu v Liptovskom Hrádku. Pokiaľ iní organizátori súťaží bojovali s nedostatkom finančných zdrojov a drahým prenájmom priestorov, ja som takéto starosti vôbec nemusel riešiť.

Takže aká bude súťaž EastModels Challenge?

Súťaž je novou etapou súťaže Bulldog fest, pretože tá svoju knižku so šťastným koncom už dopísala. Keďže ma väčšina z vás pozná vďaka značke EastModels, ktorú som v roku 2015 vytvoril, rozhodli sme sa to prepojiť a súťaž tak pomenovať.

EastModels Challenge 2024 bude v letnom termíne, a to 10.-11. augusta 2024. Tento termín som si vyskúšal v roku 2021 a bolo to super. Súťaž bude dvojdňová a vieme, že týmto ideme do určitého rizika, najmä pri slovenských modelároch. Hlavným cieľom, že súťaž bude dva dni je ten, aby modelári Liptov, tento prekrásny kút Slovenska spoznali lepšie. Aby návšteva súťaže nebola len o modeloch, ale aby ju možno modelári poňali ako rodinný alebo kamarátsky výlet.

Miesto konania je ešte v štádiu riešenia. Buď sa súťaž uskutoční v kultúrnom dome, tak ako ste boli zvyknutí, alebo sa presunie do mestskej športovej haly. Ja by som uvítal druhú možnosť, pretože hala má výborné svetlo, odvetrávnie a priamo susedí s reštauráciou Haliganda, kde sa nachádza tiež ubytovanie a obrovské detské ihrisko. Mňa aktuálne čakajú rokovania a o výsledku vás budem informovať. 

Verím, že tak ako v minulosti, aj teraz si radi nájdete cestu a do Liptovského Hrádku a uvidíme sa spoločne na súťaži EastModels Challenge 2024. 

Súvisiace články

návrat hore